Самостійна заготівля насіння огірків і вирощування з них розсади.
Яке насіння ви використовуєте для розсади огірків? Купуєте їх кожен раз в магазині або заготовлюєте самі? У початківців овочівників може виникнути закономірне питання: до чого зайві клопоти, якщо можна легко придбати насіння кожного сорту в спеціалізованих магазинах і на ринку?
Якщо ви тільки почали експериментувати з сортами і поки не знайшли найбільш відповідний сорт огірків, зручніше купувати готові насіння. Але коли на вашій ділянці вже є сорт, який вам дуже подобається, набагато краще збирати з нього насіння своїми руками - огірки зійдуть раніше, ніж вирощені з купленого насіннєвого матеріалу, менше схильні до хвороб, зав'язей буде більше.
Обов'язкова умова: до того, як зібрати насіння огірків, переконайтеся, що це не гібриди, а природні сорти. Якщо на пакетику з насіннєвим матеріалом у назві присутня відмітка F1 або F2 - це гібрид, який буде радувати вас урожайністю, морозостійкістю, стійкістю до посухи і хвороб тільки один сезон. Для розмноження гібриди не використовуються, так як з їх насіння або зовсім не виростають рослини, або не визрівають плоди і т.д. загалом, дочекатися хороших огірочків з насіння гібриду вам не вдасться. А ось у сортів потрібні властивості тільки закріплюються з кожним роком.
Варто зазначити, що для вирощування огірків на балконі або в теплиці рекомендується використовувати або партенокарпічні гібриди (не утворюють насіння), або самозапильних гібриди, так як запилювати рослини буде нікому. Тому збирати насіння огірків для теплиць є сенс тільки в тому випадку, якщо ви будете регулярно провітрювати теплицю, впускаючи у неї комах для запилення квіток.
Тонкощі збору насіння огірків
Як отримати насіння огірків? Для цього вам потрібно буде залишити кілька плодів до повного дозрівання, поки не пожовтіє і не стануть м'якими (якщо огірки пожовкли раніше часу - це тривожна ознака). Пам'ятаєте, як тільки ви перестаєте збирати огірки, нові плоди на огудині перестають з'являтися, тому насіннєві огірки слід залишати вже в кінці сезону.
Існує і особлива методика збирання насіннєвих огірків вже після перших заморозків, щоб насіннєвий матеріал пережив не тільки річну високу температуру, але і низьку осінню, закалившись таким чином. Така стратифікація сприятиме отриманню рясного врожаю на наступний сезон після збирання насінних огірків.
Отже, для збору насіння вам потрібно вибрати «жіночі» огірки - з квадратним, а не трикутним перетином. Перев'яжіть плід стрічкою, щоб не зірвати випадково, і підкладіть під нього невеликі дощечки, які захистять огірок від передчасного загнивання.
Коли огірок набере жовто-біле або жовто-коричневе забарвлення і розм'якшиться, а плодоніжка підсохне, пора знімати плід.
Подальші дії:
- дозрілий огірок потрібно розрізати навпіл уздовж, для збору насіннєвого матеріалу використовується передня третина огірка;
- весь вміст насінної камери зчистите в скляний, дерев'яний або емальований посуд;
- якщо в насіннєвій камері було недостатньо рідини, додайте воду в посуд з насінням;
- поставте посуд у тепле місце для бродіння на 2 доби, щоб навколоплідна оболонка відокремилася від насіння;
- після зброджування промийте насіннєвий матеріал в проточній воді, при цьому важкі насіння повинні опуститися на дно, легкі спливли насіння, мезгу і околоплодника вилийте;
- чисте насіння підсушіть під навісом, розсипавши тонким шаром на картоні або фанері, при гарній погоді можна сушити на відкритому повітрі, а на ніч прибирати в приміщення.
Добре підготовлені і висушені насіння при відповідних умовах зберігання здатні не втрачати схожості до 6 років. Але з віком відсоток схожості стає нижче.
Не повторіть поширену помилку новачків, висіявши зібрані насіння на наступний рік, інакше на рослинах утворюється багато пустоцвітів, і хорошого урожаю ви не дочекаєтеся. Найкраще висівати насіннєвий матеріал через 3 роки, тоді на огіркових рослинах утворюється багато жіночих квіток.
Вирощуємо розсаду огірків із зібраного насіння
Коренева система огіркових рослин дуже вразлива, тому краще спочатку висівати насіння не в шухляду, а в окремі стаканчики, торфоперегнійні горщики або паперові пакетики, щоб потім не пошкодити коріння при пересадці. Грунт можна придбати готовий або самостійно змішати по три частини торфу, дернової землі, гнойового перегною і одну частину річкового піску. Додайте на відро готової суміші сечовину (1 чайну ложку), суперфосфат (1 столову ложку) і деревну золу (3 столових ложки).
Власноруч зібрані насіння огірків слід підготувати наступним чином:
- прогріти протягом двох тижнів у мішечку на сонці або біля батареї;
- залити насіннєвий матеріал гарячою водою і потримати в термосі пару годин для покращення схожості;
- видалити всі травмовані і слабкі насіння;
- протравити протягом півгодини розчині марганцівки;
- промити ретельно в чистій воді;
- замочити в теплій воді до появи маленького корінця на третій день.
Пророщені насіння потрібно відразу ж висівати в грунт, щоб паростки, які тільки рушили в зростання, не загинули. Розкладіть насіннєвий матеріал по поверхні ґрунту (по 2 штуки в один горщик або стаканчик), присипте грунтом шаром в 1,5 см. Грунт злегка збризніть теплою водою, поливати не треба, інакше насіння затягне глибше в землю.
Далі стаканчики встановіть щільно в ящики і поставте на вікно (бажано південне) або в парник, накривши ящики плівкою. Температуру потрібно підтримувати +25+28 градусів, тоді перші сходи ви побачите через три дні. З появою сходів плівку і приберіть переставте ящик на вікно з гарним освітленням, при цьому температуру потрібно знизити до +19 градусів і +14 градусів вночі, щоб розсада огірків не витягувалась. Регулювати температуру на підвіконні можна з допомогою кватирки, а при похмурій погоді додатково підсвічувати рослини люмінесцентною лампою, забезпечуючи їм денне світло протягом 10 годин на добу.
Полив розсади огірків теплою водою починають, коли розгорнуться перші сім'ядольні листочки, поливати слід чайною ложкою, не допускаючи надлишку води. Готову розсаду висаджують у відкритий грунт перевалкою - переміщенням рослини разом з грудкою землі у підготовлену лунку.